Istnieje teoria o łatwości lub trudności z przyswajaniem zagranicznych dialektów. Jak się jednak okazuje, naukę języków obcych można sobie ułatwić, stosując różnego rodzaju skuteczne metody, które nie tylko upraszczają, ale także przyspieszają ten proces.

Nie są to skomplikowane sztuczki, wymagające od Ciebie nabycia specjalistycznych umiejętności, a nawyki, które warto wprowadzić do codziennego życia. Jak skutecznie uczyć się języków obcych?

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Umiejętność posługiwania się co najmniej jednym językiem obcym obecnie nie tylko znacząco ułatwia życie, ale nawet jest wymagana. Dlatego, mimo że nauka zagranicznego dialektu wymaga czasu i systematyczności, warto podjąć ten wysiłek i czerpać z nowej umiejętności ogromną ilość korzyści.

Możliwość mieszkania lub studiowania za granicą

Sposobność podjęcia prestiżowych studiów za granicą to marzenie nie tylko wielu przyszłych studentów, ale także – a niekiedy przede wszystkim – ich rodziców. Taka edukacja otwiera drzwi na zupełnie nowe możliwości jak na przykład zdobycie wykształcenia na wysokim poziomie czy pracy na szanowanym stanowisku: zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Dobra znajomość języka obcego daje też możliwość zamieszkania w innym kraju. Wiele osób śni o codzienności w słonecznej Hiszpanii lub egzotycznej Tajlandii. Jeszcze innym marzy się praca na prestiżowym stanowisku w norweskiej korporacji. Dzięki znajomości języków obcych te plany masz na wyciągnięcie ręki!

Szansa na atrakcyjniejsze warunki zatrudnienia

Znajomość języka obcego niekiedy decyduje o zatrudnieniu kandydata na określone stanowisko. W większości sytuacji, gdy rekruter ma do wyboru dwóch aspirantów z podobnym doświadczeniem i kwalifikacjami, wybierze tego, który posługuje się językiem obcym.

Warto też podkreślić, że coraz więcej firm nawiązuje kontakty z zagranicznymi kontrahentami i przedsiębiorstwami, dlatego potrzebuje pracowników, którzy będą mogli się z nimi komunikować na swobodnym poziomie. Znajomość języków obcych daje też możliwość pracy w takich obszarach, jak turystyka, handel międzynarodowy, agencje rządowe czy edukacja.

Przeprowadzone w Szwajcarii badania jasno wykazały, że osoby posługujące się więcej niż jednym językiem obcym, otrzymują średnio o 20% wyższe wynagrodzenie od osób na tym samym stanowisku i to niezależnie od wykształcenia.

Możliwość nawiązywania międzynarodowych znajomości

Znajomość języka obcego na poziomie komunikacyjnym umożliwia nawiązywanie kontaktów z wieloma interesującymi osobami spoza granic Polski, a nawet znalezienie swojej miłości. Umiejętność posługiwania się zagranicznym dialektem daje Ci sposobność do poznania i zrozumienia innych kultur.

Zmiana podejścia do poznania świata

Dzięki znajomości języków obcych stajesz się obywatelem całego świata. Umiejętność swobodnej komunikacji w zagranicznym dialekcie otwiera Ci drzwi na poznanie innych, nawet najbardziej odległych i kameralnych krajów oraz zakątków. Masz znakomitą szansę na samodzielną wyprawę wybranymi przez Ciebie szlakami, bez konieczności korzystania z ofert biur podróży.

Im swobodniej komunikujesz się w danym języku obcym, tym mocniej i dokładniej możesz poznać obcą kulturę i historię oraz swobodnie porozumiewać się z osobami, które spotkasz na swojej drodze. Samodzielne podróżowanie umożliwia Ci też zdobycie unikalnych doświadczeń.

Zwiększenie możliwości umysłu

Znajomość języków obcych daje niezaprzeczalnie wiele korzyści, otwierając furtkę na prestiżową karierę zawodową czy poznanie innych kultur i osób spoza granic kraju. Warto jednak wspomnieć, że nauka zagranicznych dialektów jest jednym z najbardziej efektownych sposobów stymulacji obu półkul mózgowych.

Sam proces nauki, to znaczy przyswajanie nowych słów i zwrotów, może wydawać się dużym wyzwaniem, jednak warto się go podjąć, ponieważ jest to doskonały trening dla mózgu. Systematyczna nauka języka obcego widocznie zwiększa umiejętność koncentracji i polepsza pamięć – dzięki temu każde nowe słówko przyswoisz szybciej.

Osoby, które płynnie posługują się co najmniej jednym językiem obcym są bardziej kreatywne, wykazują umiejętność myślenia abstrakcyjnego, potrafią łatwo rozwiązywać problemy i bez problemu przystosowywać się do zmian.

Nauka języka obcego przynosi korzyści dla osób w każdym wieku, jednak na edukacji najwięcej zyskują osoby starsze. Badania naukowców z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu wykazały, że znajomość co najmniej dwóch języków obcych rozwija pamięć u seniorów.

Oprócz tego naukowcy z uniwersytetu w Toronto udowodnili, że nauka języków obcych jest jedną z najbardziej efektywnych metod zahamowania choroby Alzheimera. Badania przeprowadzono na grupie 250 seniorów. Ich wyniki jasno wykazały, że symptomy tego schorzenia pojawiły się znacznie później u osób, które znały dwa języki obce niż u tych, którzy płynnie posługiwały się jedynie dialektem ojczystym.

Przeprowadzone przez naukowców z Toronto badania dają nadzieję na to, że nauka języków obcych może nie tylko opóźnić pojawienie się choroby Alzheimera, ale także demencji. Udowodniono, że u osób, które znają co najmniej dwa zagraniczne dialekty, przypadłość ta może pojawić się nawet 5 lat później.

Skuteczne sposoby nauki języków obcych

Wiadomo, że w przypadku nauki każdej nowej umiejętności – prowadzenia samochodu, grania na instrumencie czy gotowania – teoria to bardzo ważna część procesu, jednak najistotniejsza jest praktyka. Nie inaczej jest z przyswajaniem języków obcych: mechaniczne powtarzanie nowych słów i zwrotów na pewno przyniesie efekt, jednak największe rezultaty da uczenie się przez praktykowanie. Poznaj kilka skutecznych metod, dzięki którym przyswajanie języków obcych stanie się prostsze i szybsze.

Nauka języków obcych dzięki filmom i serialom

Któż nie lubi zrelaksować się przed ulubionym serialem lub ciekawym filmem po ciężkim dniu? Jak się okazuje, nie musisz mieć wyrzutów sumienia, że obejrzałeś ciągiem pięć odcinków zagranicznego sitcomu, ponieważ możesz bez problemu połączyć przyjemne z pożytecznym – wystarczy, że włączysz wybrane wideo w języku, którego chcesz się nauczyć.

Oglądanie obcojęzycznych produkcji sprawi, że osłuchasz się z nowym słownictwem i gramatyką, a nauka będzie czystą przyjemnością. Największe efekty przyniesie oglądanie produkcji, które miałeś już okazję widzieć. Pamiętając dialogi po polsku, szybciej dopasujesz do nich zagraniczne znaczenia.

Jeżeli dopiero zaczynasz naukę z nowym językiem, dobrym sposobem jest odtworzenie filmu lub serialu w oryginalnej wersji i dodanie do niego polskich napisów. Taki zabieg sprawi, że zrozumiesz fabułę kina i będziesz mógł z większą uwagą śledzić losy bohaterów. Poza tym osłuchasz się z obcym akcentem, co znacznie przyspiesza naukę języka.

Kiedy już poczujesz się pewniej z nowym językiem, wyłącz polskie napisy i w pełni skup się na słuchaniu. Dzięki temu szybciej przyswoisz nowy akcent i słownictwo. Warto, abyś podczas nauki korzystał z platform, które umożliwiają wybranie dowolnej wersji językowej lub napisów. Jeżeli jesteś na bardziej zaawansowanym etapie nauki, możesz też korzystać z zagranicznych platform.

Nauka języków obcych z radia lub podcastów

Nie każdy lubi oglądać seriale lub zwyczajnie nie ma czasu tego robić. To jednak nie oznacza, że nie możesz osłuchać się z językiem obcym, którego chcesz się nauczyć – na pomoc przychodzi Ci radio oraz podcasty o różnej tematyce, które bez problemu wyszukasz w internecie.

Słuchanie podcastów rozwija też umiejętność posługiwania się językiem obcym i poszerza Twoją wiedzę w konkretnym zakresie – jeżeli interesuje Cię zwiększenie kompetencji z zakresu słownictwa marketingowego, bez problemu znajdziesz podcasty w tej dziedzinie. Jeśli zaś wolisz poszerzyć leksykę kryminalną, odnalezienie tego typu materiałów również nie sprawi Ci trudności.

Dobrym sposobem nauki języków obcych jest też słuchanie zagranicznego radia. Wyszukaj stację z ciekawymi wywiadami lub relacjami z imprez sportowych i kulturalnych. Nauka języka obcego z podcastami lub radiem pozwala zaoszczędzić wiele czasu, ponieważ jest to czynność, którą wykonujesz mimowolnie. Dzięki temu osłuchasz się z nowym akcentem, a także zaczniesz tworzyć i rozumieć obcojęzyczne wypowiedzi.

Nauka języka obcego przez praktykę

Jak już zostało wspomniane wcześniej, nie ma skuteczniejszej metody uczenia się nowych umiejętności niż ich praktykowanie. Jednak o ile ekstrawertycy nie mają większych problemów z komunikowaniem się w obcym języku, o tyle introwertycy najczęściej czują naturalną barierę – zwłaszcza w momencie, kiedy jeszcze nie opanowali zagranicznego dialektu na wysokim poziomie.

Druga grupa osób najczęściej decyduje się na porozumiewanie w obcym języku dopiero w momencie, kiedy mają go już dobrze opanowany. Ekstrawertycy zaś zazwyczaj nie czują wstydu przed ewentualnym popełnieniem błędu, dlatego rozpoczynają komunikację dużo szybciej.

Pokonanie oporów przed porozumiewaniem się w języku obcym jest bardzo ważne. Podczas komunikacji każdorazowo bardziej przełamujesz barierę i zaczynasz czuć się coraz swobodniej. Nawet jeżeli zdarza Ci się popełniać błędy językowe czy gramatyczne, to podczas rozmowy z obcokrajowcem osłuchujesz się z poprawną formą zdań, dlatego w przyszłości robisz ich coraz mniej.

Ucz się języków obcych podczas rozmów z obcokrajowcami

Najlepszym sposobem nauki języków obcych jest stały kontakt z osobami, które na co dzień posługują się dialektem, który chcesz opanować. Takie konwersacje pozwolą Ci poznać liczne, potocznie stosowane skróty i wyrażenia, które ciężko znaleźć w podręcznikach do nauki języka obcego. Pamiętaj też, że takie relacje mogą stać się dla Ciebie źródłem inspiracji.

W Warszawie lokalne biblioteki, księgarnie, a nawet kawiarnie organizują spotkania osób z różnych zakątków świata. Jest to doskonała okazja do poznania nowych ludzi i przełamania barier komunikacyjnych. Nie każdy jednak ma możliwość uczestniczenia w takich spotkaniach. Wtedy warto skorzystać ze stron internetowych i aplikacji, które umożliwiają wzajemną naukę.

Tego typu programy opierają się na zasadzie wzajemności – Ty uczysz swojego rozmówcę podstaw polskiego, on zaś przekazuje Ci tajniki swojego języka. Aplikacje do nauki zagranicznych dialektów można zainstalować na telefonie i korzystać wtedy, kiedy masz na to czas. Rozmowa z obcokrajowcami pozwoli Ci efektywnie przyswoić język obcy.

Nauka zagranicznych słówek za pomocą aplikacji na telefon

Podczas nauki każdej nowej czynności – a także języków obcych – bardzo ważna jest systematyczność i powtarzanie wcześniej przyswojonego materiału. Niestety, taka forma edukacji dla wielu bywa monotonna. Świetnym rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie aplikacji na telefon.

Wiele z nich daje Ci dostęp do gotowych kursów oraz wgranie własnych materiałów do nauki. Programy te są wygodną opcją, ponieważ umożliwiają przyswajanie i powtarzanie słówek w każdej wolnej chwili – kiedy stoisz w kolejce, czekasz na wizytę u lekarza czy jedziesz komunikacją miejską.

Materiały powtarzasz w wolnych chwilach, dlatego nie masz poczucia monotonności czy straty czasu, a wszystkie ważne zwroty czy słówka zostaną w Twojej pamięci na długo. Z pomocą aplikacji telefonicznych możesz opanować nie tylko podstawowe słówka, ale także proste zagadnienia gramatyczne.

Istnieją również aplikacje telefoniczne, które pozwalają Ci tworzyć własne fiszki lub korzystać z gotowych zestawów słownictwa. Jeżeli nie lubisz korzystać z komórki, program znajdziesz też w wersji desktopowej.

Nauka języków obcych przy pomocy wizualizacji

Metoda nauki języków obcych przez wizualizację jest sposobem, który został opracowany w latach 70. XX – dokładnie przez rosyjskich sportowców, którzy stosowali go podczas treningów. Jej skuteczność polega na nabraniu pewności siebie i pokonanie bariery komunikacyjnej, która towarzyszy niemal każdej osobie uczącej się języków obcych.

Wizualizacja jest bezpiecznym i skutecznym sposobem, aby raz na zawsze się jej pozbyć. Polega na wyobrażeniu sobie sytuacji, w której porozumiewasz się w języku obcym. Nie chodzi jednak o wizualizację ogólnej komunikacji, ale konkretnego momentu – na przykład zapytania o drogę obcokrajowca.

W trakcie wizualizacji musisz wyobrazić sobie cały proces komunikacyjny – począwszy od zaczepienia obcej osoby, po zadanie jej konkretnych pytań i usłyszenie odpowiedzi w wielu wariantach. Całą tą udawaną rozmowę przeprowadzasz w języku, którego chcesz się nauczyć. Podczas wizualizacji wyobraź sobie wszystkie scenariusze, które przychodzą Ci do głowy: co zrobisz, gdy zabraknie Ci słówka lub nie zrozumiesz tego, które wypowiedział rozmówca?

Wizualizację najlepiej wykonywać przed lustrem. Weź głęboki oddech i wyobraź sobie, że taką rozmowę mógłbyś przeprowadzić na żywo. Dobrze jest, abyś powtarzał każdy wariant konwersacji, jaki przyjdzie Ci do głowy. Skończ dopiero w momencie, w którym poczujesz się wystarczająco pewnie.

Takie ćwiczenia sprawią, że Twój lęk przed prawdziwą komunikacją stopniowo będzie się zmniejszał, a Ty każdego dnia będziesz czuł się pewniej. Jednak pokonanie naturalnej bariery przed realną rozmową to nie jedyne korzyści z wizualizacji – dzięki niej poszerzysz swoje słownictwo, zaznajomisz się z gramatyką, a także nauczysz się, jak radzić sobie z niekomfortowymi sytuacjami.

Nauka języków obcych w dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym Primus

Nauka języków obcych w dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym Primus jest skuteczna, prosta i przyjemna. Od 2017 roku oferta szkoły obejmuje kursy oraz zajęcia lingwistyczne, które prowadzone są przez doświadczonych, kompetentnych, a także przyjaznych lektorów. W procesie edukacji wykorzystujemy nowoczesne metody, których celem jest efektywne uczenie języków obcych.

Stosowane przez nas programy nauczania opierają się na indywidualnym podejściu do każdego ucznia, co wpływa na efektywność opanowania przez niego języka obcego. Na co dzień wykorzystujemy komputery, internet, tablice interaktywne i laboratorium językowe. Przy ich pomocy realizujemy rozmaite programy językowe.

W czasie prowadzonych zajęć nasi uczniowie są zachęcani do aktywnego uczestnictwa w dyskusjach, poszukiwania informacji i wymieniania się nimi między sobą oraz wspólnego rozwiązywania różnego rodzaju zadań. Dzięki temu każdy uczestnik czuje się potrzebny i zaangażowany w to, co robi, a przez to chętniej się uczy.

W szkole językowej Primus uczymy języka angielskiego, francuskiego oraz hiszpańskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. Zajęcia prowadzone są w grupach 5-8 osobowych. Kameralne zespoły pozwalają wszystkim uczestnikom aktywniej uczestniczyć w zajęciach.

W ofercie szkoły językowej Primus prowadzimy standardowe kursy językowe oraz zajęcia konwersacyjne i egzaminacyjne, podczas których wykorzystujemy materiały z podręczników językowych renomowanych wydawnictw. W trakcie zajęć opieramy się też na pomocach dydaktycznych, a także stosujemy metody autorskie.

W ramach zajęć uczniowie realizują dwujęzycznie przedmioty, takie jak historia, informatyka i wf. Według autorskiego programu prowadzone są również zajęcia z zakresu wiedzy o literaturze i krajach anglojęzycznych. Zajęcia realizowne są przez native speakera oraz polskiego nauczyciela.


Metody nauczania języków w Primus

Stosowany w dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym Primus oraz klasach dwujęzycznych Niepublicznej Szkoły Podstawowej program nauczania oparty jest na założeniach nowoczesnej metody komunikacyjnej. Cechuje się ona aktywnym i twórczym podejściem do nauczania języków, kładąc nacisk na rozwijanie sprawności mówienia w języku obcym. Dokładamy wszelkich starań, aby prowadzone zajęcia były zróżnicowane, ciekawe i motywujące.

Wykorzystujemy interesujące materiały, nowoczesne podręczniki renomowanych wydawnictw oraz pomoce wizualne i audiowizualne. Zależy nam, aby nasi uczniowie rozwijali umiejętność rozumienia ze słuchu, ćwiczyli gramatykę, poszerzali słownictwo i przyswajali różne techniki czytania.

W takcie zajęć językowych skupiamy się na pracy w parach lub grupach, zachęcając uczniów do dyskusji, odgrywania różnych ról, rozwiązywania zróżnicowanych zadań i problemów. Naszym celem jest pełne zaangażowanie studentów w proces uczenia się i aktywne uczestnictwo.

Prowadzimy również zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat w ramach English Spot. Odbywają się one w soboty i prowadzone są przez rodzimych nauczycieli szkół podstawowych języka angielskiego. Dzieci zdobywają wiedzę dzięki całościowemu zanurzeniu się w język, komunikując się za jego pomocą zarówno z nauczycielami, jak i innymi uczniami.

W English Spot Twoje dziecko w naturalny sposób poszerza swoje słownictwo, a do tego aktywują wyrażenia i słowa, poszerzając wiedzę z różnych dziedzin. Kurs przeznaczony jest dla dzieci dwujęzycznych lub z dobrą, komunikatywną znajomością języka angielskiego. Podczas zajęć Twoja pociecha poszerzy umiejętności pisania, komunikacji werbalnej oraz gramatyki.

Znajomość języków obcych jest obecnie kluczowa, odgrywając ogromną rolę w wielu sferach życia. Jako Fundacja Primus, która kształtuje nowych ludzi, postawiliśmy sobie za cel nauczanie języków obcych na najwyższym możliwym poziomie.