Akademia Matematyczna Primusa PIPÓŁ została stworzona przez naszego nauczyciela matematyki Pawła Chołuja. Jeżeli chcesz rozwinąć swoje zdolności i dowiedzieć się więcej na tematy takie jak funkcja kwadratowa, wzory skróconego mnożenia, funkcje trygonometryczne i inne, to idealne miejsce dla Ciebie. smiley

O prowadzącym:

Akademię matematyki PIPÓŁ prowadzi wykwalifikowany nauczyciel mgr Paweł Chołuj (nauczyciel mianowany z uprawnieniami egzaminatora maturalnego), absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zajmuje się matematyką z pasji. Paweł był na stypendium zagranicznym na uczelni: Universidade da Beria Interior w Portugalii. Posiada kwalifikacje pedagogiczne do nauczania matematyki, poparte kilkuletnim doświadczeniem. Pracował w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu. Obecnie jest nauczycielem i tutorem w naszym liceum. smiley

Zajrzyj na FACEBOOK AKADEMII.


Z przyjemnością informujemy, że Kacper Kliś z klasy 2E zdobył tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia.

Jakub Krassowski z klasy 1A otrzymał wyróżnienie za bardzo wysoki wynik. yes

Olaf Górski z klasy 2A uzyskał tytuł laureata w Olimpiadzie Matematycznej Olimpus. yes

Serdecznie gratulujemy! Brawo!


 

Wiedza w notatkach zebrana. Teraz musimy wymyśleć sposób zachowania jej w pamięci. 

Miło widzieć takie notatki. smiley

 

 

 


Prezentujemy wyniki projektu "Pokochaj matmę", w którym uczniowie przygotowują filmy popularyzujące matematykę. W uczniowskich filmach zawarto ciekawe informacje.

Gratulujemy pomysłu i kreatywności. Zachęcamy do oglądania.smiley

Jako pierwszy zaprezentuje się Nichthauser Robert, kolejne emisje już wkrótce.

 

Praca Maksymiliana Kowalczuk

Natalia Charlińska, Gurazdowska Alicja, Helena Łapińska i Nelly Wieja pokażą nam, że matematyka jest piękna. smiley

Dowiemy się jak zamienić żabę w księżniczkę, jak otrzymać dodatkowy kawałek czekolady lub jak sprawiedliwie podzielić pizze.

Z paradoksu Montyego Halla dowiemy się jak zwiększyć szanse wygranej w teleturnieju.

 


Przy okazji zadań wykorzystujących własności funkcji kwadratowej z klasą 1a odwiedziliśmy Gdynię i Porto w Portugalii. Kolejne wycieczki w poszukiwaniu paraboli planujemy do La Grandę Motte we Francji, Florencję we Włoszech i Alhambrę w Hiszpanii.

 

  


 

Daniel Kość przewodniczący Młodzieżowej Rady Wilanowa nigdy nie zawodzi.

Opracował powtórkę z planimetrii, wzory, do których można się uśmiechnąć.


 

 

Słynny matematyk Hugo Steinhaus był znanym erudytą i uwielbiał się bawić językiem.

Napisał słownik racjonalny - zbiór słynnych "Hugonetek" -błyskotliwych gier słownych.

Jedna z nich to: "Ziemia u nogi" ? - kula.

 

 

Zobaczcie rozwiązanie zadania. Sprawdźcie, jak można to było zrobić inaczej. smiley


 

Akademia Matematyczna Primusa Pipół poleca smiley

 

>>>  Kliknij <<<


 

Matematyka i ROCK AND ROLL

12 kwietnia 1954 roku Bill Hayley and The Comets nagrał piosenkę uznawaną za pierwszego rock and rolla.

One, two, three o'clock, rock Fife, six, seven o'clock, eight o'clock, rock Nine, ten, eleven o'clock, twelve o'clock, rock We're gonna rock around the clock tonight.


Mała zagadka matematyczna. Pierwsze trzy osoby, które przedstawią poprawne rozwiązanie otrzymają nagrody - niespodzianki. Rozwiązania proszę przesłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


 


W 129 rocznicę urodzin Stefan Banacha przedstawiam postać polskiego matematyka. Gwiazdę matematyk.

W historii matematyki imię Stefana Banacha wysuwa się na jedno z pierwszych miejsc. smiley

 

 

Lekcja w języku angielskim, paradoks Banacha Tarskiego.

Matematyka nie musi być nudna. Trudne tematy z matematyki wyższej można przekazać w ciekawy sposób.

 

 


Albert Einstein oraz Stephen Hawking od urodzenia do śmierci nie rozstali się z matematyką! Einstein urodził się 14.03.1987 roku, a Hawking zmarł 14.03.2018 roku. 13 marca to imieniny liczby PI.

 

 

Uczcijmy święto liczby PI powtórką z trygonometrii. W kolejnych lekcjach omówię wykresy funkcji trygonometrycznych i pokażę jak rozwiązywać równania trygonometryczne. yes

 

 

O TO SZOK!

W 1904 roku szwedzki matematyk Hegle Koch skonstruował figurę, która przypomina płatek śniegu. Trudno to sobie wyobrazić. Płatek śniegu, powstaje z sumowania nieskończenie wielu trójkątów, jednak ma skończone pole! Jego brzeg jest bardzo dziwną krzywą, która ma nieskończona długość! smiley

 


Jak z jednego pączka otrzymać dwa?? Pączek może być rozcięty na skończenie wiele kawałków, z których można złożyć dwa identyczne pączki. Paradoks Banacha - Tarskiego. W 1924 roku Stefan Banach i Alfred Tarski sformułowali i udowodnili twierdzenie z teorii mnogości o takim podziale jednej kuli na kilka części (skończoną ich liczbę), aby z powstałych elementów można było "skleić" dwie kule o identycznych parametrach jak ta wyjściowa. Podczas "podziału" wykorzystali jedynie obroty i przesunięcia, bez rozciągania. Jeśli chcesz poznać odpowiedź polecam przygotowany film: https://www.youtube.com/watch?v=s86-Z-CbaHA

Do wspólnej matematyki przy kawie i pączku zaprasza Akademia Matematyki Primusa Pipół!

 


 

 

W ostatnim wpisie pisałem „po kilku minutach 9 letni Gaus podał poprawny wynik, jak on to zrobił? Obejrzyj film! yes

 

 


!UWAGA!

Wszystkich zainteresowanych egzaminem maturalnym proszę o przejrzenie poniższego materiału. smiley

Zaznaczyłem kolorem czerwonym zmiany odnośnie matury z matematyki w 2021 roku.

 

POBIERZ


Co nieco o księciu matematyki! 

 

W nowym semestrze w klasach drugich rozpoczynamy dział „Ciągi”. Czasami warto zapoznać się z wybitnymi osobami i dlatego drugi semestr rozpoczniemy od przybliżenia fascynującej postaci matematyka Carla Friedricha Gaussa.

Urodził się 30 kwietnia 1777r w Brunszwiku. Był genialnym dzieckiem w wielu 3 lat pomagał ojcu w prowadzeniu rachunków. Miał 9 lat, kiedy wprowadził w zdumienie swojego nauczyciela matematyki. Nauczyciel polecił uczniom 3 klasy policzyć sumę liczb od 1 do 100. Po kilku minutach 9 – letni Gauss podał nauczycielowi poprawny wynik 5050. Jak on to zrobił? Pomyślcie sami! Wtedy Karol Wilhelm Ferdynand ufundował zdolnemu uczniowi stypendium. Pierwszy sukces odniósł młody matematyk konstruując w 1798 r. siedemnastokąt foremny. Gauss udowodnił podstawowe twierdzenie algebry: „Każdy wielomian zespolony dodatniego stopnia ma pierwiastek”.

Interesował się astronomią, optyką, geodezją. Jego prace stały się podstawą ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Postać tego genialnego matematyka została uwieczniona na 10 markowych banknotach. Interesował się też statystyką i doprowadził do odkrycia rozkładu normalnego zmiennej losowej – tzw. Rozkładu Gaussa. Był profesjonalistą, zawsze skoncentrowany na pracy.

 


 

Dziś na matematyce WYKRES SINUSA. Kolory pomogły. smiley

 


 

Cieszę się, że mój wykład Was zainspirował. Jestem mile zaskoczony jakością wykonanych prac. Dziękuje za poważne potraktowanie zadania i doceniam Waszą kreatywność. Wasze prace można obejrzeć na filmie:

 

 


Film przedstawia pracę holenderskiego malarza i grafika Mauritsa Eschera. Wiele jego prac inspirowanych jest matematyką. Escherowskie parkietarza to nic innego jak regularny podział płaszczyzny. Możemy mieć z tym doczynienia układając kafelki, bruk lub parkiet. Zapraszam do wykonania takiej mozaiki. smiley

 


Nieustannie promujemy i popularyzujemy wiedzę matematyczną. Nasz uczeń Adam postanowił przybliżyć kilka ważnych kwestii w wersji artystycznej. smiley

 


Znacie grę w pomidora? Dziś proponujemy Wam rozegranie partii w kalafiora razem z Akademią Matematyki Primusa Pipół. smiley

 


W ramach Akademii Matematycznej Primusa Pipół zachęcamy Was do powtórki wiadomości o wartości bezwzględnej.

Interpretację geometryczną wartości bezwzględnej będziecie mieć w małym palcu po zapoznaniu się z poniższym materiałem.

 


Pomiędzy zadaniami polecamy Wam zrobić sobie krótką przerwę na obejrzenie filmu, w którym ogromną rolę odgrywa matematyka. I jest to film oparty na faktach... smiley

Wybitnie zdolni studenci prestiżowej uczelni dzięki wiedzy z zakresu matematyki wygrywają olbrzymie sumy w blackjacka. Tymczasem właściciele kasyn zabezpieczają się przed kolejnymi stratami.

 


Sobotni spacer po Łazienkach i pomnik Szopena zainspirował mnie, matematyka do szukania elementów wspólnych: muzyki i matematyki. Bez matematyki nie ma muzyki. Naprawdę, w matematyce mierzymy odcinki. W muzyce odcinki pomiędzy dźwiękami to interwały. Poznajemy też ułamki 1/2 , 1/3, ¼ W muzyce ułamkami są nuty: cała nuta, półnuta, ćwierć nuta, ósemka i szesnastka. Tak jak w matematyce w muzyce posługujemy się symbolami i zbiorami. Klucz wiolinowy, bemol, krzyżyk. Gama C – dur, G – dur, E – dur … Matematyka i muzyka kształtują wyobraźnię.

Matematyk i muzyk mają z sobą dużo wspólnego. Na przykład, obaj dużo ćwiczą. Zarówno matematyka i muzyka wymagają uważności i koncentracji. Jeśli szukasz pasji i wzoru na sukces to: pomnóż zapał przez zaangażowanie dodaj serce, odejmij lenistwo i żyj twórczo, jak Szopen.

 


Wszystkim tegorocznym maturzystom polecamy stronę www.matematykaszkolna.pl

Już czas myśleć o egzaminach.

 

 


Złe nastawienie jest jak przebita opona: jeśli jej nie zmienisz nie ruszysz z miejsca. Mamt nadzieję, że nasze działania pomogą Wam zmienić nastawienie do matematyki. smiley

Pokochaj matmę z nią będzie Ci łatwiej.

 


Budujemy ciszę! Czyli slow education.

Dziś na tapetę wzięliśmy cichą pracę z podręcznikiem. Każdy w swoim tempie, po swojemu rozwiązywał nierówności kwadratowe.

Nauczyciel Paweł pełnił funkcję koła ratunkowego jako telefon do przyjaciela.

Wszystkie wiercipięty i gaduły dały radę. 

  


Kto nie liczy zadań ten nie ma pomysłów! smiley

Zapraszam uczniów klas 2 na koło matematyczne w piątki o godzinie 15:30. Ćwiczymy uważność i koncentracje. Po weekendzie będziemy budować ciszę. Zapraszam na zajęcia.

 


Z okazji dnia chłopaka zamiast linijek używaliśmy kinderków. smiley Co ciekawe, okazuje się, że w „półmetrowym” opakowaniu Kinder Chocolate znajduje się tak naprawdę 44,5 cm czekoladek. laugh

 

 

 

 


CIEKAWOSTKA smiley

 

Naukowcy zidentyfikowali planetę pozasłoneczną o wielkości podobnej do Ziemi, która ma ciekawy okres obiegu wokół swojej gwiazdy, wynoszący 3,14 dni, czyli przypadkowo zbieżny ze słynną stałą matematyczną.
Na sygnały świadczące o istnieniu planety pozasłonecznej (egzoplanety) naukowcy natrafili w danych, zebranych jeszcze w 2017 roku przez Kosmiczny Teleskop Keplera, będący misją NASA. W bieżącym roku na obserwacjach tego systemu skupiły się teleskopy projektu SPECULOOS - potwierdzając, iż faktycznie astronomowie mają do czynienia z planetą okrążającą gwiazdę.

Nazwano ją K2-315 b. Jest to planeta numer 315, odkryta w danych projektu K2, czyli przedłużonej misji obserwacyjnej teleskopu Keplera. Z kolei litera "b" to standardowy sposób nazywania planet - do nazwy gwiazdy dodaje się kolejne litery alfabetu, zaczynając od "b".

 


Dzisiaj przed sprawdzeniem obecności poprosiłem wszystkich uczniów by zamiast mówić JESTEM dokończyli zdanie: Cieszę się, że jestem.... smiley

Uczniowie klasy pierwszej bardzo cieszyli się, ze są na matematyce. Pozdrawiam klasę 1a matematyka rozszerzona. Maksymilian np. cieszył się ze jest po śniadaniu pełen energii do pracy.  smiley


Miło usłyszeć na koniec zajęć: "jaka fajna lekcja".

Nasi nauczyciele udowadniają, że matematyka nie musi być nudna. 

 

 

 

 


Wrzesień, jesień i matematyka!

Origami - sztuka składania papieru - może wydawać się tematem odpowiednim do badań naukowych lub źródłem zaawansowanych zastosowań, ale także każdy, kto próbował złożyć mapę lub zapakować prezent, wie, ze origami nie jest sprawa prostą. Matematycy, informatycy i inżynierowie odkryli ostatnio, ze ta sztuka o wielowiekowej tradycji może ułatwić rozwiązywanie wielu współczesnych problemów. Metody origami są już teraz używane do efektywnego składania różnych obiektów, takich jak poduszki powietrzne w samochodach i olbrzymie teleskopy kosmiczne, oraz mogą być związane z tym, jak zwijają się cząsteczki białka. Producenci często wykonują produkt z jednego kawałka materiału. Problem wytwarzania wiąże się wtedy z problemem rozstrzygania czy dany kształt daje się składać. smiley

A jeśli tak, to czy można zrobić to efektywnie? Zatem wiele problemów obecnych w origami wiąże się z złożonością algorytmów i teoria optymalizacji. Świadectwem bogactwa origami i potęgi matematyki, jest możliwość stosowania tych dziedzin do problemów na poziomie molekularnym, problemów pojawiających się w produkcji i w badaniu przestrzeni kosmicznej. Origami podczas godziny wychowawczej uczył nas składać Miron Rokita z klasy 1a.

 

  


Kochani Licealiści, 

zapraszamy Was do przeczytania niezykle ciekawego artykułu związengo z matematyką

Poleca Paweł Chołuj smiley

 

 


OBSESJA DOSKONAŁOŚCI

 

Uczniowie klas ścisłych uczą się matematyki z ogromną pasją. Liczą kalorie, pieniądze, ułamki i pierwiastki. Relaksują się i spędzają czas wolny przy zbiorze zadań.

Dopadała nas obsesja doskonałości.smiley

 

 


Baliśmy się powrotu do szkoły 01.09.2020, jednak bezpiecznie wylądowaliśmy w szkolnych ławkach. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa i bądźcie zdrowi!

Szturmowcy nigdzie nie ruszają się bez rękawic i hełmów. Pamiętajcie!

Zapraszamy do śledzenia profilu na fb. Będzie się działo. smiley