Co nieco o księciu matematyki! 

W nowym semestrze w klasach drugich rozpoczynamy dział „Ciągi”. Czasami warto zapoznać się z wybitnymi osobami i dlatego drugi semestr rozpoczniemy od przybliżenia fascynującej postaci matematyka Carla Friedricha Gaussa.

Urodził się 30 kwietnia 1777r w Brunszwiku. Był genialnym dzieckiem w wielu 3 lat pomagał ojcu w prowadzeniu rachunków. Miał 9 lat, kiedy wprowadził w zdumienie swojego nauczyciela matematyki. Nauczyciel polecił uczniom 3 klasy policzyć sumę liczb od 1 do 100. Po kilku minutach 9 – letni Gauss podał nauczycielowi poprawny wynik 5050. Jak on to zrobił? Pomyślcie sami! Wtedy Karol Wilhelm Ferdynand ufundował zdolnemu uczniowi stypendium. Pierwszy sukces odniósł młody matematyk konstruując w 1798 r. siedemnastokąt foremny. Gauss udowodnił podstawowe twierdzenie algebry: „Każdy wielomian zespolony dodatniego stopnia ma pierwiastek”.

Interesował się astronomią, optyką, geodezją. Jego prace stały się podstawą ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Postać tego genialnego matematyka została uwieczniona na 10 markowych banknotach. Interesował się też statystyką i doprowadził do odkrycia rozkładu normalnego zmiennej losowej – tzw. Rozkładu Gaussa. Był profesjonalistą, zawsze skoncentrowany na pracy.