Klasy trzecie spędziły niezapomniane chwile w Górach Świętokrzyskich. Mieszkaliśmy w hotelu „Gołoborze” ,niedaleko Nowej Słupi. a z naszych okien rozpościerał się widok na Łysą Górę. Czas musieliśmy podzielić między zwiedzanie i naukę, bo trzecie klasy na zielonych szkołach realizują program edukacji dla bezpieczeństwa. I tak sporo udało się zobaczyć.


W pierwszej kolejności udaliśmy się na Karczówkę. Na kieleckim wzgórzu Karczówka do XVIII w. wydobywano rudę ołowiu - galenę. Do dziś zachowały się ślady dawnych wyrobisk górniczych. W 1646 r. Gwarek Hilary Mala wydobył niespotykanie duże bryły samorodków tej rudy. Uznano to za cud i z brył wyrzeźbiono święte figury. Jedna z nich - święta Barbara - została umieszczona w pobernardyńskim kościele klasztornym wzniesionym na Karczówce w XVII w. jako wotum za uratowanie Kielc od zarazy. W Kielcach mogliśmy podziwiać pałac biskupów krakowskich i przespacerować się słynną ulicą Sienkiewicza Udało nam się także sforsować Łysiec i obejrzeć opactwo benedyktynów.


Ufundowane w pierwszej połowie XII w. opactwo benedyktynów na Świętym Krzyżu stanowi jeden z najwspanialszych obiektów sakralnych na ziemiach polskich. Klasztor czarnych mnichów jest malowniczo położony na osnutym legendami szczycie Łyśca, w gęstwinie puszczy Jodłowej skrywającej gołoborze, łyse polany i stary szlak pielgrzymi.


Nie zabrakło również dyskoteki i pasowania na czarownicę i zbója świętokrzyskiego.


W drodze powrotnej zawitaliśmy do Oblęgorka, w którym mieści się muzeum poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Majątek ziemski Oblęgorek Henryk Sienkiewicz otrzymał w 1900 roku z okazji 25-lecia pracy pisarskiej. Ten pięknie położony eklektyczny pałacyk, zaprojektowany specjalnie dla pisarza przez architekta Hugona Kuderę stał się siedzibą muzeum w 1958 roku. Ekspozycja to wierne odtworzenie wnętrz pałacyku z czasów, kiedy mieszkał w nim pisarz (1902-1914). Zobaczyć tu można gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię pisarza. Wyposażenie stanowią oryginalne meble, obrazy, rzeźby, tkaniny i część księgozbioru Sienkiewicza.


Na koniec udaliśmy się do Krzemionek. Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej. No cóż! Wszystko co dobre, to się szybko kończy. Trzeba wracać do szkoły.