Klasy pierwsze i drugie spędziły wspaniałe chwile nad morzem. Mieszkaliśmy w pensjonacie „ORLE” na Wyspie Sobieszewskiej koło Gdańska. Ośrodek jest usytuowany w ramionach WISŁY przy ujściu rzeki do Morza Bałtyckiego w pięknym otaczającym go sosnowym lesie, 150 m od piaszczystej szerokiej plaży morskiej.

Czas mieliśmy wypełniony po brzegi, gdyż program zwiedzania był bardzo bogaty. Zwiedziliśmy Gdańsk, który zapada na zawsze w pamięci i można do niego zatęsknić, jak do bajkowego miasta o wąskich kamieniczkach, spadzistych dachach i wymyślnych wieżach kościelnych. Gdańsk to także obietnica dalekiej zamorskiej podróży, jaką zapowiada Motława i trzepoczące żagle statków. Wysłuchaliśmy koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej, spacerowaliśmy po parku im. A. Mickiewicza i odwiedziliśmy ZOO - najpiękniejsze w Polsce, gdzie obszerne wybiegi dla zwierząt zaprojektowano w naturalnych plenerach górzystego parku krajobrazowego. Byliśmy na Westerplatte, gdzie znajduje się charakterystyczny obelisk Obrońców Westerplatte upamiętniający bohaterski opór garstki polskich żołnierzy broniących polskiego skrawka ziemi przed niemieckim agresorem 1 września 1939 roku.

Nie zapomnieliśmy o Sopocie, który urzeka swoją romantyką, secesyjnymi zabudowaniami, dzikością górzystych plenerów i barwną tradycją uzdrowiska zwanego niegdyś ”RIWIERĄ PÓŁNOCY”

Trzecim wspaniały miastem jest Gdynia: trudno uwierzyć, że jeszcze na początku XX wieku była tu niewielka wioska rybacka. Obecnie jest to przestrzenne i świetliste typowo portowe miasto, ulice starej części miasta biegną ku brzegowi Zatoki Gdańskiej, a centralna ulica 10 – lutego wiedzie do Mola Południowego, gdzie żegnano i witano żeglarzy odbywających rejsy dookoła świata. W Akwarium Gdyńskim wysłuchaliśmy lekcji, która przybliżyła specyfikę środowiska morskiego - jego bogactwo i zagrożenia oraz wszystko to, co fascynuje i z morzem jest związane - życie na rafie koralowej i tajemniczy świat głębin.

SZYMBARK, który także zwiedziliśmy to skansen o nietypowym charakterze, w sercu Kaszub gdzie na zwiedzających czekają kolejne mocne wrażenia m.in. najdłuższa deska świata, stół noblisty, dom Sybiraka i oczywiście dom na głowie.

Pogoda nam dopisała i dzięki temu mogliśmy spędzić trochę czasu na plaży. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na polach Grunwaldu, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecza i zapoczątkowała zmierzch potęgi Zakonu.