W tym roku Dzień Europy i tym samym 70 rocznicę podpisania Deklaracji Schumana będziemy świętować inaczej niż zwykle. Parada Schumana, która rokrocznie odbywała się na Krakowskim Przedmieściu, została odwołana. Dbając o bezpieczeństwo i zdrowie oraz w związku z zamknięciem placówek oświatowych nie organizujemy też obchodów święta szkoły.

Nadal jednak możemy pokazać, jak ważna jest dla nas współpraca, solidarność i wspólnota poprzez udział w akcji #OknaDlaEuropy 9 maja.

Wywieszając w oknach i na balkonach flagę Unii Europejskiej - symbol demokracji, jedności, wolności i równości - możemy Dzień Europy wciąż świętować wspólnie. Organizatorem akcji jest Fundacja Schumana.

 

Europa nie powstanie od razu ani w całości: będzie powstawała przez konkretne realizacje, tworząc najpierw rzeczywistą solidarność” – to jeden z najbardziej znanych fragmentów Deklaracji Schumana – ogłoszonej dokładnie 70 lat temu, 9 maja 1950 roku.

Robert Schuman (1886–1963), Lotaryńczyk i Francuz, prawnik, dwukrotny premier Francji, minister finansów oraz minister spraw zagranicznych, kluczowa postać powojennej Europy, określany mianem Ojca Europy. Opinii publicznej znany przede wszystkim za sprawą deklaracji z 9 maja 1950 roku, nazywanej powszechnie planem Schumana: pięć lat po zakończeniu II wojny światowej Schuman  proponował dotychczasowym wrogom – Niemcom i Francji – ścisłą współpracę i utworzenie wspólnoty opartej na przemyśle ciężkim; idea ta zmieniła bieg historii kontynentu i świata. W Watykanie trwa proces beatyfikacyjny Roberta Schumana.

Czytaj więcej o naszym patronie. smiley