Akademia Matematyczna Primusa PIPÓŁ

Została stworzona przez naszego nauczyciela matematyki Pawła Chołuja. Jeżeli chcesz rozwinąć swoje zdolności i dowiedzieć się więcej na tematy takie jak funkcja kwadratowa, wzory skróconego mnożenia, funkcje trygonometryczne i inne, to idealne miejsce dla Ciebie. 

O prowadzącym:

Akademię matematyki PIPÓŁ prowadzi wykwalifikowany nauczyciel mgr Paweł Chołuj (nauczyciel dyplomowany z uprawnieniami egzaminatora maturalnego), absolwent Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego, który zajmuje się matematyką z pasji. Paweł był na stypendium zagranicznym na uczelni: Universidade da Beria Interior w Portugalii. Posiada kwalifikacje pedagogiczne do nauczania matematyki, poparte kilkuletnim doświadczeniem. Pracował w II Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim, I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu. Obecnie jest nauczycielem i tutorem w naszym liceum. 


Zajrzyj na Facebooka Akademii.


Ulubione liczby Liczyhrabiego

Zapraszamy na audycję, w której nasz nauczyciel zaprezentuje szczególne cechy swoich ulubionych liczb. Pojawi się także postać znana niektórym z dzieciństwa - liczyhrabia z ulicy Sezamkowej.


Algorytm RSA

Ten film został poświęcony szyfrom zapewniającym wysokie bezpieczeństwo w internecie. Paweł Chołuj wyjaśnia, na czym polega działanie algorytmu RSA na podstawie przykładu opartego o jednocyfrowe liczby pierwsze. Jednak nie dajcie się zmylić - liczby używane w szyfrowaniu poufnych wiadomości mają więcej, niż 200 cyfr! Oferowane z użyciem algorytmu zabezpieczenia gwarantują niemal 100% bezpieczeństwo, jednak ich złamanie jest możliwe. Zapraszam do objerzenia filmu!


Enigma

Techniki matematyczne mogą służyć również do... przesyłania tajemnic! Czym jest szyfr poligraficzny? Jak działała słynna niemiecka maszyna - Enigma? Tego dowiecie się z kolejnego odcinka Pipół!


Matematyka w architekturze

Jak matematyka może wpływać na piękno i harmonię zabytków kultury? Jakie są powiązania między matematyką, architekturą i sztuką? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku Akademii Matematyki Pipół. Zachęcamy do oglądania!


Rachunek prawdopodobieństwa

Jak można trafić 6 w LOTTO? Jedni mają szczęście, a inni mogą to obliczyć! Ważniejsze jednak jest szczęście, bo obliczenia zniechęcają do gry. Życzymy powodzenia w opanowaniu zasad obliczania prawdopodobieństwa!


Liczby zespolone

Dziś porozmawiamy o liczbach, których nie będzie dane poznać znacznej części społeczeństwa. Tylko wybrani, czyli Wy Drodzy Odbiorcy, będziecie się nimi posługiwać. A są to magiczne liczby zespolone.


Co łączy matematykę z papierem?

Dzisiaj opowiem Wam o papierowej matematyce czyli origami. Origami to sztuka składania papieru. Jej główną zasadą jest zginanie papieru wzdłuż lini prostych we wszystkich możliwych kierunkach, a powstałe w ten sposób płaszczyzny są na siebie nakładane.

 Obejrzyj film


Matematyka w żeglarstwie? Dlaczego nie! --> OBEJRZYJ FILM


Wiedza w notatkach zebrana. Teraz musimy wymyśleć sposób zachowania jej w pamięci. Miło widzieć takie notatki!

 

 


Przy okazji zadań wykorzystujących własności funkcji kwadratowej z klasą 1a odwiedziliśmy Gdynię i Porto w Portugalii. Kolejne wycieczki w poszukiwaniu paraboli planujemy do La Grande Motte we Francji, Florencji we Włoszech i Alhambri w Hiszpanii.

 

  


 

Daniel Kość, przewodniczący Młodzieżowej Rady Wilanowa nigdy nie zawodzi. Opracował powtórkę z planimetrii, wzory, do których można się uśmiechnąć.


Zobaczcie rozwiązanie zadania. Sprawdźcie, jak można to było zrobić inaczej. 


Mała zagadka matematyczna. Pierwsze trzy osoby, które przedstawią poprawne rozwiązanie otrzymają nagrody - niespodzianki. Rozwiązania proszę przesłać na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


W 129 rocznicę urodzin Stefan Banacha przedstawiam postać polskiego matematyka. Gwiazdę matematyk. W historii matematyki imię Stefana Banacha wysuwa się na jedno z pierwszych miejsc. 


Uczcijmy święto liczby PI powtórką z trygonometrii. W kolejnych lekcjach omówię wykresy funkcji trygonometrycznych i pokażę, jak rozwiązywać równania trygonometryczne.


W 1904 roku szwedzki matematyk Hegle Koch skonstruował figurę, która przypomina płatek śniegu. Trudno to sobie wyobrazić. Płatek śniegu powstaje z sumowania nieskończenie wielu trójkątów, jednak ma skończone pole! Jego brzeg jest bardzo dziwną krzywą, która ma nieskończona długość.


W ostatnim wpisie pisałem „po kilku minutach 9 letni Gaus podał poprawny wynik, jak on to zrobił? Obejrzyj film! yes



Dziś na matematyce wykres sinusa. Kolory pomogły!


Film przedstawia pracę holenderskiego malarza i grafika Mauritsa Eschera. Wiele jego prac inspirowanych jest matematyką. Escherowskie parkietarza to nic innego, jak regularny podział płaszczyzny. Możemy mieć z tym doczynienia układając kafelki, bruk lub parkiet. Zapraszam do wykonania takiej mozaiki. 


Nieustannie promujemy i popularyzujemy wiedzę matematyczną. Nasz uczeń Adam postanowił przybliżyć kilka ważnych kwestii w wersji artystycznej!


Znacie grę w pomidora? Dziś proponujemy Wam rozegranie partii w kalafiora razem z Akademią Matematyki Pipół.


W ramach Akademii Matematycznej Primusa Pipół zachęcamy Was do powtórki wiadomości o wartości bezwzględnej. Interpretację geometryczną wartości bezwzględnej będziecie mieć w małym palcu po zapoznaniu się z poniższym materiałem.


Sobotni spacer po Łazienkach i pomnik Chopina zainspirował mnie, matematyka, do szukania elementów wspólnych: muzyki i matematyki. Bez matematyki nie ma muzyki. Naprawdę, w matematyce mierzymy odcinki. W muzyce odcinki pomiędzy dźwiękami to interwały. Poznajemy też ułamki 1/2, 1/3, ¼. W muzyce ułamkami są nuty: cała nuta, półnuta, ćwierć nuta, ósemka i szesnastka. Tak jak w matematyce, w muzyce posługujemy się symbolami i zbiorami. Klucz wiolinowy, bemol, krzyżyk. Gama C – dur, G – dur, E – dur … Matematyka i muzyka kształtują wyobraźnię.

Matematyk i muzyk mają z sobą dużo wspólnego. Na przykład, obaj dużo ćwiczą. Zarówno matematyka i muzyka wymagają uważności i koncentracji. Jeśli szukasz pasji i wzoru na sukces, to pomnóż zapał przez zaangażowanie, dodaj serce, odejmij lenistwo i żyj twórczo, jak Chopin.

 


Z okazji dnia chłopaka zamiast linijek używaliśmy kinderków. smiley Co ciekawe, okazuje się, że w „półmetrowym” opakowaniu Kinder Chocolate znajduje się tak naprawdę 44,5 cm czekoladek. laugh


Dzisiaj przed sprawdzeniem obecności poprosiłem wszystkich uczniów by zamiast mówić JESTEM dokończyli zdanie: Cieszę się, że jestem.... smiley

Uczniowie klasy pierwszej bardzo cieszyli się, ze są na matematyce. Pozdrawiam klasę 1a matematyka rozszerzona. Maksymilian np. cieszył się ze jest po śniadaniu pełen energii do pracy.  smiley


Miło usłyszeć na koniec zajęć: "jaka fajna lekcja".

Nasi nauczyciele udowadniają, że matematyka nie musi być nudna. 

 

 


Wrzesień, jesień i matematyka!

Origami - sztuka składania papieru - może wydawać się tematem odpowiednim do badań naukowych lub źródłem zaawansowanych zastosowań, ale także każdy, kto próbował złożyć mapę lub zapakować prezent, wie, ze origami nie jest sprawa prostą. Matematycy, informatycy i inżynierowie odkryli ostatnio, ze ta sztuka o wielowiekowej tradycji może ułatwić rozwiązywanie wielu współczesnych problemów. Metody origami są już teraz używane do efektywnego składania różnych obiektów, takich jak poduszki powietrzne w samochodach i olbrzymie teleskopy kosmiczne, oraz mogą być związane z tym, jak zwijają się cząsteczki białka. Producenci często wykonują produkt z jednego kawałka materiału. Problem wytwarzania wiąże się wtedy z problemem rozstrzygania czy dany kształt daje się składać. 

A jeśli tak, to czy można zrobić to efektywnie? Zatem wiele problemów obecnych w origami wiąże się z złożonością algorytmów i teoria optymalizacji. Świadectwem bogactwa origami i potęgi matematyki, jest możliwość stosowania tych dziedzin do problemów na poziomie molekularnym, problemów pojawiających się w produkcji i w badaniu przestrzeni kosmicznej. Origami podczas godziny wychowawczej uczył nas składać Miron Rokita z klasy 1a.