WYSTAWA BODY WORLDS

Z inicjatywy uczniów i uczennic rozszerzających program biologii Katarzyna Matyjewska zorganizowała wyjście na niezwykłą, światowej sławy wystawę naukową poświęconą budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała – Body Worlds w Warszawie. Eksponaty przygotowane specjalną techniką plastynacji prezentowały potencjał ciała człowieka w ruchu, wyizolowane układy narządów, struktury anatomiczne zarówno zdrowego organizmu, jak też dotkniętego chorobą. To, co zazwyczaj ukryte wewnątrz powłoki ciała, teraz zaskakiwało swoją złożonością, kształtem czy wielkością. Zamieszczone podpisy przy gablotach i w tle wystawy zawierały najistotniejsze informacje biologiczne oraz ciekawostki i komentarze dotyczące zdrowego stylu życia. Wystawa pomogła uczniom uzupełnić teorię o rzeczywiste obrazy morfologii organizmu człowieka, utrwalić wiadomości czy zaintrygować różnymi faktami.


PROJEKT EKOLOGICZNY "RAZEM DLA KLIMATU"

 

Uczniowie Koła Biologicznego przygotowują projekt ekologiczny Razem dla Klimatu heart

Celem projektu będzie opracowanie materiału redakcyjnego dotyczącego zmian klimatu i jego skutków m.in. wpływu na zmianę zasięgów wybranych stawonogów. Stało się to dobrym powodem, aby odwiedzić zaprzyjaźnionego z nami dr Tomasza Mokrzyckiego z Wydziału Leśnego SGGW. Pan doktor wybrał i przedstawił nam te gatunki owadów, których zasięgi występowania w Polsce zmieniły się znacznie na przestrzeni ostatnich kilku lat, w związku z ociepleniem klimatu. Spotkanie było też okazją do obejrzenia niezwykłych kolekcji owadów z różnych stron świata smiley Serdecznie dziękujemy za cenną konsultację naukową i wszelkie atrakcje!

 

 


TWIERDZA MODLIN

Na lekcjach matematyki często pracujemy tempem wojskowym. smiley Ostatnio mieliśmy okazję poznać dosłowne znaczenie tego określenia.smiley Wojskowe manewry w Twierdzy Modlin na długo zapadną nam w pamięci. Dzień wypełniły nam zajęcia z musztry, gra terenowa, łamigłówki i szyfry. Wycieczkę skończyliśmy wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku. yes

>>> GALERIA <<<

 


ARBORETUM SGGW

Rok szkolny zaczęliśmy od OUTDOOR EDUCATION dla pierwszych klas. Tradycyjnie co roku najmłodsi uczniowie liceum wybierali się do Arboretum SGGW w Rogowie. Pomimo trudnych covidowych warunków udało nam się tę tradycję utrzymać. smiley Korzystając ze wspaniałej pogody spędziliśmy czas na nauce w terenie i integracji! smiley

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<


CENTRUM NAUKI KOPERNIK 

Klasy 1E i 1F NLO były na zajęciach laboratoryjnych z fizyki i chemii w Centrum Nauki Kopernik. To były bardzo ciekawe i pouczające ćwiczenia! yes


INSTYTUT BIOLOGII DOŚWIADCZALNEJ

W środę 18 września grupa uczniów klas pierwszych ścisłych, rozszerzających biologię, udała się pod opieką nauczycielki biologii do Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego. yes Na miejscu uczestniczyli w wykładzie dr hab. Katarzyny Bartkowskiej pt.: „Co się kryje w głowie – powstawanie układu nerwowego”. Wykład przybliżył mechanizmy rozwoju ośrodkowego układu nerwowego kręgowców, poszczególne etapy formowania się złożonej struktury mózgu od zarodka do dorosłości. Słuchacze uzyskali m.in. odpowiedzi na pytania jakie geny kontrolują powstawanie tej struktury i czy można nimi sterować. Co robić aby rozwój mózgu przebiegał prawidłowo i warunkował niezaburzone jego późniejsze funkcjonowanie.


WYCIECZKA DO CENTRALNEGO DOMU TECHNOLOGII

Klasa 1A NLO uczestniczyła w warsztatach w Centralnym Domu Technologii. Zajęcia w CDT realizowane są w duchu STEAM. To innowacyjny model nauczania rozwijający kompetencje przyszłości takie jak umiejętności krytycznego i projektowego myślenia, dociekania i analizowania, współpracy i kreatywności. smiley yes

Budowanie tych kompetencji w ramach modelu STEAM odbywa się przez zdobywanie praktycznych umiejętności z zakresu nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Temat warsztatów związany był z dbaniem o dobro planety i poszukiwaniem rozwiązań, które poprawią stan środowiska naturalnego.

Zajęcia rozwijały wiedzę z zakresu biologii, ekologii i programowania. Grupa poszukiwała rozwiązań mogących poprawić stan środowiska. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest Design Thinking. Po warsztatach zwiedzaliśmy część wystawową gdzie prezentowane są najnowsze polskie i zagraniczne technologie, a także prototypy innowacyjnych produktów i projektów badawczych.

>>> GALERIA <<<


BIAŁOWIEŻA

W poniedziałek uczniowie 3 klasy gimnazjum wyjechali na 3-dniową wycieczkę do Białowieży. Zobaczcie relację. smiley

Cele naszej wycieczki:

  1. Praktyczna nauka rozpoznawania wybranych gatunków roślin i zwierząt (praca w grupach).
  2. Zapoznanie uczniów z najważniejszymi zbiorowiskami roślinnymi Puszczy Białowieskiej (z ich udziałem).
  3. Pokazanie pracy Instytutu Biologii Ssaków - jednego z najlepszych w kraju.
  4. Zapoznanie się z projektem renaturalizacji biegu rzeki Narewki i znaczeniem dla otaczających ekosystemów. 

Pomysłodawcą i organizatorem tego corocznego projektu jest p. dr hab. Tomasz Mokrzycki, nauczyciel biologii w NG9.

 

>>> GALERIA <<<

 


WYDZIAŁ LEŚNY SGGW

Od poniedziałku do piątku klasy trzecie naszego Gimnazjum brały udział w ćwiczeniach laboratoryjnych na Wydziale Leśnym SGGW. Gościliśmy w Katedrze Ochrony Lasu i Ekologii oraz Samodzielnym Zakładzie Zoologii Leśnej i Łowiectwa. smiley

Zaczęliśmy od zapoznania się ze spreparowanymi tropikalnymi chrząszczami z lasów deszczowych i sawann. W pracowni hodowli bezkręgowców obejrzeliśmy aparat Tullgrena do wypłaszania drobnych zwierząt z rożnych substratów np. z drewna, grzybów, ściółki itp. W pracowni kręgowców poznaliśmy m.in. Hedwigę (sowa śnieżna), płomykówkę, puszczyka, kraskę, dudka, wilgę, krzyżodzioba, bataliony, węża eskulapę, zaskrońca, żmiję zygzakowatą i żółwia błotnego. Poznaliśmy biologię tych gatunków i ciekawostki z ich życia. Szczególnie zaskoczyła nas kukułka. Trochę inaczej wyobrażaliśmy jej wygląd.

Oglądaliśmy owady w Kolekcji Porównawczej Chrząszczy Polski. Przy okazji poznaliśmy historię skarabeuszy . W auli mogliśmy poczuć się studentami. W pracowni łowieckiej dowiedzieliśmy się o różnicy między rogami i porożami. Poznaliśmy najnowsze metody obserwacji zwierząt (telemetria, fotopułapki). W sali mikroskopowej mogliśmy pooglądać chrząszcze przez mikroskopy stereoskopowe. Przekonaliśmy się, że bardzo podobne do siebie owady w powiększeniu jednak się różnią.

Hitem była samica karaczana madagaskarskiego, która uwielbiała siedzieć na naszych dłoniach. Był też czas na wizytę w bufecie studenckim i sprawdzenie, jak smakują studenckie obiady! Może kiedyś będziemy tu studiować.

>>> GALERIA <<<


ARBORETUM W ROGOWIE

Uczniowie klas 3 gimnazjum spędzili  cały dzień - 11 października klasy 3a i 3d, 18 października – klasy 3b, 3c i 3 d, w arboretum SGGW w Rogowie. Pod kierunkiem pomysłodawcy projektu , p. dr. hab. Tomasza Mokrzyckiego i pod opieką wychowawców, uczniowie zapoznali się w ramach outdoor education z tematem "Rozprzestrzenianie się roślin". Dopisała pogoda, wszyscy  mogli w pełni docenić urok i fascynujące tajemnice tego miejsca.

>>> GALERIA ZDJĘĆ <<<

 
 
 

TWIERDZA MODLIN