Spis treści

 

Kiedy przeczytam nową książkę,

to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela,

a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem,

to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.

 


KLASA PIERWSZA

  • A. Bahdaj - ,,Pilot i ja”

  • J. Duszyńska - ,,Cudaczek Wyśmiewaczek”

  • J. Grabowski - ,,Czarna owieczka”

  • M. Jaworczakowa - ,,Jacek, Wacek i Pankracek”

  • M. Kownacka - ,,Plastusiowy pamiętnik”

  • M. Konopnicka - ,,Na jagody”

  • J. Papuzińska - ,,Nasza mama czarodziejka”

  • M.Kownacka - ,,Kukuryku na ręczniku”


KLASA DRUGA

  • Julian Tuwim, Jan Brzechwa - "Wybór wierszy"
  • Maria Kruger - "Karolcia"
  • A. Cz. Centkiewiczowie - "Zaczarowana zagroda"
  • H. Ch. Andersen - "Calineczka"
  • Hugh Lifting - "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"
  • A. A.Milne - "Kubuś Puchatek"
  • Justyna Bednarek- "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"
  • Waldemar Cichoń - "Cukierku Ty łobuzie!"
  • Agnieszka Frączek - "Rany Julek! O tym jak Julian Tuwim został poetą."

KLASA TRZECIA

Spośród podanych tekstów nauczyciel wybiera co najmniej cztery pozycje do omówienia w klasie:

  • Astrid Lindgren - "Dzieci z Bullerbyn"

  • Karol Dickens - "Wigilijna opowieść"

  • Astrid Lindgren - "Pippi Pończoszanka"

  • Astrid Lindgren - "Ronja, córka zbójnika"

  • Monika Krajewska - "Mój młodszy brat "

  • Krystyna Drzewiecka - "Piątka z Zakątka"

  • Krystyna Drzewiecka - ''Nowe przygody Piątki z Zakątka"

  • J. Olech - "Pompon z rodziny Fisiów "

  • Stanisław Jachowicz - wiersze (wybrane)

  • W.i J. Grimmowie - Baśnie (wybrane)

  • Julian Tuwim - Wybrane wiersze 

  • jJan Brzechwa - Wybrane wiersze 

  • Joanna Papuzińska - "Asiunia"

  • Maria Kownacka - "Kajtkowe przygody"

  • Wanda Chotomska - "Dzieci Pana Astronoma"

  • Maria Kruger - "Karolcia"

  • Łukasz Wierzbicki - "Afryka Kazika"

  • Roman Pisarski - "O psie, który jeździł koleją"

  • Łukasz Wierzbicki  - "Dziadek i Niedżwiadek"


KLASA CZWARTA

Spośród podanych tekstów nauczyciel wybiera co najmniej cztery pozycje do omówienia w klasie:

  • J.  Brzechwa, Akademia pana Kleksa
  • J. Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania
  • R. Goscinny, J. J. Sempe, Mikołajek
  • A. Maleszka, Magiczne drzewo
  • C. S. Lewis, Lew, czarownica i stara szafa
  • H.Ch. Andersen, Ch.Perrault, W. i J. Grimm,Baśnie (wybór)
  • Sat -Okh, Biały Mustang
  • J. Flanagan - "Ruiny Gorlanu Księga 1"

KLASA PIĄTA

Spośród podanych tekstów nauczyciel wybiera co najmniej cztery pozycje do omówienia w klasie:

  • Ferenc Molnar - Chłopcy z Placu Broni

  • Bolesław Prus - Katarynka

  • Henryk Sienkiewicz - Janko Muzykant

  • Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa

  • J.RR.Tolkien - Hobbit

  • Ignacy Krasicki - Bajki (wybór)

  • Jan Parandowski (lub Wanda Markowska)  Mitologia grecka  (wybór)

  • Seria: "Nazywam się…" (np. Mikołaj Kopernik, Albert Einstein, Pablo Picasso…)


KLASA SZÓSTA

Spośród podanych tekstów nauczyciel wybiera co najmniej cztery pozycje do omówienia w klasie:

  • Kornel Makuszyński - Szatan z siódmej klasy

  • Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy

  • Aleksander Dumas - Trzej muszkieterowie

  • Charles Dickens - Opowieść wigilijna

  • Biblia (fragmenty)

  • Stanisław Lem  - Bajki robotów

  • Rafał Kosik - Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi


KLASA SIÓDMA

Spośród podanych tekstów nauczyciel wybiera co najmniej cztery pozycje do omówienia w klasie:

  • A. de Saint – Exupery, Mały Książę
  • J. Słowacki, Balladyna
  • A. Mickiewicz, Dziady cz. II
  • A. Fredro, Zemsta
  • H. Sienkiewicz, Quo vadis
  • A. Christie, Mordestwo w Orient Expressie
  • A. Christie, Dwanaście prac Herkulesa
  • B. Kosmowska, Pozłacana rybka

KLASA ÓSMA

Spośród podanych tekstów nauczyciel wybiera co najmniej cztery pozycje do omówienia w klasie:

  • A. Mickiewicz, Pan Tadeusz
  • H. Sienkiewicz, Latarnik
  • S. Żeromski, Syzyfowe prace
  • A. Kamiński, Kamienie na szaniec
  • S. Mrożek, Artysta
  • M. Wańkowicz, Tędy i owędy
  • M. Wańkowicz, Ziele na kratrze (fragmenty)
  • M. Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego